КРЕДИТНИЙ ДОГОВІР ВИЗНАНО НЕДІЙСНИМ

КРЕДИТНИЙ ДОГОВІР ВИЗНАНО НЕДІЙСНИМ

Багато банківських установ при укладанні кредитних договорів нехтували вимогами законодавства, при цьому навіть не замислювалися, які наслідки у майбутньому можуть настати для сторін цього кредитного договору.

В той же час існує інша проблема, яка полягає в тому, що, нажаль, захистити свої права у суді в наші часи, – досить складна та клопітка робота, яку повинні виконувати фахівці в цій галузі. Не дивлячись на те, що на сьогодні є досить багато інформаційного матеріалу про визнання кредитного договору недійсним, який може допомогти у захисті своїх прав, слід пам’ятати, що однакових справ не буває і кожен випадок є унікальним та потребує індивідуального підходу.

Майже два роки тому до ЮФ «Мацко та Партнери» звернувся клієнт, який намагався протистояти у суді ПАТ «Правекс Банк». Суть справи полягала у тому, що у кредит було взяте авто, а сам кредит оформлений в іноземній валюті. Після ретельного вивчення матеріалів справи та аналізу фінансових операцій та письмових доказів цивільної справи було зроблено висновок про те, що кредит був наданий з порушенням порядку, встановленого у кредитному договорі, а касова операція щодо видачі кредиту в іноземній валюті була здійснення з істотним порушенням законодавством. Після цього було вирішено звернутися з позовом про визнання договору кредиту недійсним.

Аналізуючи цю справу можна зробити декілька порад, які можуть бути корисні, якщо ви позиваєтесь до суду і банк нехтував законодавством при укладанні кредитного договору:

По-перше,

Проаналізуйте кредитний договір, особливо розділ умови та порядок надання кредиту (кредитних коштів). Наприклад, ПАТ «УкрСиббанк» визначає порядок видачі кредиту шляхом видачі готівкової іноземної валюти через касу банку або шляхом перерахування іноземної валюти на поточний рахунок клієнта банку.

Після цього зверніть увагу на касовий документ, якій підтверджує вказану операцію. Якщо банк визначив, що видача кредиту здійснюється на поточний рахунок клієнта, то в такому разі повинен бути Договір про відкриття поточного рахунку фізичної особи (режим рахунку №2620…), а також відповідний меморіальний ордер, який відобразить касову операцію перерахування коштів з банківського рахунку на рахунок фізичної особи. У випадку, якщо таких документів у Вас не має, або умови надання кредиту не відповідають фактичній видачі коштів, то в такому випадку необхідно замислитися над тим, чи не порушив банк вимоги закону під час оформлення кредитного договору та видачі кредитних коштів.

По-друге,

Досить часто породжується дискусія щодо процедури оспорювання кредитного договору з підстав його недійсності, а також використання відповідних інструментів доказування.

На перший погляд здається, що доказування недійсності оспорюваного правочин можливо шляхом обґрунтування та пояснень, але це не так.

Справу розглядає суддя, який є фахівцем в галузі права і може не знати особливості певних фінансових операцій та особливості їх здійснення. В такому випадку, ми вважаємо необхідно використання такого інструменту доказування, як судово-економічна експертиза. До речі питання експерту повинні формулюватися для конкретної справи, зважаючи на спосіб захисту та оспорювання підстав недійсності.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» зазначено, що судова експертиза – це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.

Порядок призначення судових експертиз визначений ст. 143 Цивільного процесуального кодексу України. Особливо необхідно пам’ятати, якщо сторона не заявила клопотання у суді першої інстанції про призначення судової експертизи, то в апеляційній інстанції вона буде позбавлена цього права. Звичайно є виключення з цього правила, але прийдеться довести, що сторона була позбавлена цього права у суді першої інстанції.

По-третє,

Вам необхідно визначити правову підставу для недійсності правочину. В нашому випадку ми виходили з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину (стороною) вимог, які встановлені частинами 1-3,  та 6 ст. 203 ЦК України.

Відповідно до розділу ІІІ Постанови НБУ України №337 «Інструкція про касові операції в банках України», видача готівкової валюти фізичній особі здійснюється з поточних, вкладних та депозитних рахунків, тобто рахунків режиму 2620…., таким же чином здійснюється і приймання готівкової валюти, –  на рахунок 2620…..

Відповідно до умов оспорюваного кредитного договору зарахування процентів здійснюється на рахунок 2208, який є відмінним від поточного рахунку фізичної особи, та є внутрішньобанківським аналітичним рахунком, на якому банк просто самостійно обліковує стан розрахунків. Із системного аналізу валютного законодавства та порядку бухгалтерського обліку в банках України можна зробити висновок, що такі операції при кредитуванні споживачів в іноземній валюті просто не відповідають вимогам закону, а банк тим самим порушує ліцензійні вимоги.

Далі наводиться текст рішення суду, яким наш позов був задоволений повністю.

Якщо у Вас питання по кредитному договору, або потрібна консультація щодо процедури визнання кредитного договору недійсним телефонуйте (048) 7000 771 або (096) 004 8 004

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *