ТОВ «Кей-Колект» чи порушено право?

ТОВ «Кей-Колект» чи порушено право?

Сьогодні майже кожен знає як наша національна судова система стоїть на «захисті» прав громадян та знаходиться у трудових відносинах з фінансовими установами – Банками

Чому саме банками – тому що сам процес, суд з банком – це майже в кожному випадку свавілля суду та нехтування норм як процесуального так і матеріального права. Звичайно, ця ситуація носить не стовідсотковий характер, багато трапляється випадків, коли суддя не зважаючи на висновки наради, які зазвичай проходять в апеляційних судах, де неодноразово наголошується, що фінансова установа – Банк, це є особливий суб’єкт права, якого апріорі не можна визнати таким, що порушує чиїсь права, тим паче права позичальників, що фінансовий стан та стабільний прибуток банку є важливішим процесом ніж реалізація прав та обов’язків, які закріплені процесуальним та матеріальними законами.

Але ж, давайте повернемося до процедуру захисту права у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України зазначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

На сьогоднішній день багато випадків, коли банківські установи отримавши надприбутки, шляхом проведення «валютних» кредитів з грубим порушенням діючого законодавства, з метою ухилення від сплати податків укладають договори про продаж, відступлення права вимоги за кредитним договорами.

Факторинг – це словосполучення багато хто чув, особливо читав у позовних заявах, коли саме з них дізнавався, що його зобов’язання перейшли до нового кредитора.

Відповідно до ч. 1 ст. 1077 Цивільного кодексу України За договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов’язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов’язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов’язання клієнта перед фактором.

Відповідно до ч. 1 ст. 1078 Цивільного кодексу України зазначено, що предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також права вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога).

Саме тут, виникає дуже цікава ситуація, коли потрібно відповіси на запитання, чи може фактор прийняти зобов’язання за договором кредиту, який виражений в іноземній валюті доларах США (для прикладу).

Для прикладу наведу славнозвісну компанію ТОВ «Кей-Колект», яка є братом-близнюком ПАТ «Укрсиббанк», а точніше продуктом створеним безпосередньо цим банком.

Передача кредитних договорів факторам – ТОВ «Кей-Колект» відбулася приблизно в лютому місяці 2012 року.

Але тепер найцікавіше, ПАТ «Укрсиббанк», як правило майже усі Договори кредиту укладав в іноземній валюті, а тепер виникає питання, якщо Банк передає право вимоги юридичній особі, чи має право ця юридична особа вимагати виконання зобов’язання, якщо відповідно до вимог діючого законодавства вона не може приймати зобов’язання виражене в іноземній валюті?

Для цього нам необхідно дати аналіз правосуб’єктності юридичної особі – факторові та деяким умовам факторинговому договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 91 Цивільного кодексу України зазначено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов’язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.

Відповідно до ч. 3 ст. 91 Цивільного кодексу України юридична особа може здійснювати окремі види діяльності, перелік яких встановлюється законом, після одержання нею спеціального дозволу (ліцензії).

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 49 Закону України “Про банки і банківську діяльність” придбання права вимоги на виконання зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог та прийом платежів (факторинг) розглядаються як кредитна операція.

Законом України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” факторинг вважається фінансовою послугою (підпункт 11 пункту 1 статті 4 Закону).

Статтею 1079 Цивільного кодексу України обмежене коло осіб, які можуть бути факторами за договором.

Саме обставина, що суди не пересвідчилися та не перевірили правосуб’єктність фактора, стало підставою для скасування Вищим господарським судом України рішень попередніх інстанцій  (справа №31/334-10 від 17.08.2011 року).

Одного разу, готуючись до судового засідання по справі про стягнення кредитної заборгованості за позовом ТОВ «Кей-Колект» та перечитуючи договір факторингу натрапив на дуже цікавий пункт, що сторони Договору (ПАТ «Укрсиббанк» та ТОВ «Кей-Колект») засвідчують, що мають повний обсяг правоздатності, отримали усі необхідні дозволи та ліцензії.

Але слід зазначити, що валютні операції може здійснювати виключно банк на підставі генеральної ліцензії.

Відповідно до п. 1.3 Постанови Правління Національного Банку України «Про затвердження положення про порядок надання банками і філіями іноземних банків генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій» №281 від 15.08.2011 року зазначено, що   1.3. Банк  здійснює валютні  операції  за  правилами  та   в порядку,   визначеними   законодавством   України,  у  тому  числі нормативно-правовими актами  Національного  банку  і  розробленими відповідно  до них внутрішніми положеннями банку,  а також у межах переліку видів операцій, зазначених у генеральній ліцензії.

Банк має  забезпечити виконання зобов’язань за укладеними ним договорами,  у тому числі договорами,  що  укладені  ним  до  дати отримання   розпорядження   Національного  банку  про  відкликання генеральної  ліцензії,  з   метою   повернення   валютних   коштів вкладникам (основної суми вкладу та процентів).

Банк не має право передавати генеральну ліцензію третім особам (п. 1.6 зазначеної Постанови).

Таким чином, можливість отримання виконання зобов’язання вираженого в іноземній валюті, навіть із зазначенням в договорі факторингу щодо повної правосуб’єктності ПАТ «Укрсиббанку» та ТОВ «Кей-Колект» викликав багато сумнівів та запитань. Чи отримувало ТОВ «Кей-Колект» відповідний дозвіл на здійснення валютною операції від Національного Банку України?

Крапку в цьому питанні допоміг поставити Національний Банку України, який відповідно до відповіді на інформаційний запит повідомив, що саном на 20.06.2013 року (дата отримання запиту) Національний Банк України не надавав генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій ТОВ «Кей-Колект» (код за ЄДРПОУ 37825968).

А якщо ТОВ «Кей-Колект» не має повний обсяг правоздатності постає питання, чи є порушене право у суб’єкта господарювання на повернення коштів в іноземній валюті, якщо у нього не має відповідного дозволу на отримання (зарахування) іноземної валюти на рахунок підприємства? Чи має право суб’єкт господарювання звертатися до суду з вимогою про стягнення боргу вираженого в іноземній валюті?…

Володимир Мацко

 P.S. Копія відповіді Національного Банку України

 

10 коментарів

  1. Очень своевременная статья, учитывая то, что в украинских судах начинает расти массив исков, в которых факторы взыскивают с обычных физ. лиц валютные кредиты, выдававшиеся банками. В статье автором сделан краткий, понятный и правильный юридический анализ. В какой-то мере Владимир Мацко бесплатно выложил руководство по борьбе с коллекторами, за что многие адвокаты(в отличие от автора данной статьи) берут деньги, и немалые.

  2. Всё это мы знаем, но КК ссылается на Договор комиссии с Укрсибом, что Вы по этому поводу скажете? Суды это проглатывают…

  3. Здравствуйте!Проблема с Кей-колектом. Кратко- сестра мужа в 2007 году брала кредиты в Укрсибе. В 2011 году передали кредиты в кей-колект. В 2014 в феврале сестра умерла. Мы положили заявление в нотариуса на наследство. У нее оказалось все в иппотеках Три обьекта недвижимости все в долгах, 2-под колектом, 1- в Авале. То, что в Авале мы унаследовали и получили право собственности, затем по договоренности с банком внесли сумму и выкупили одну квартиру.На 2 недвижимости не брали права собственности, и кей-колект подал на нас в суд. Есть ли смысл судиться с ними или идти на их условия, так как они предлагают выкупить, но суммы немаленькие.Мы права собственности еще не берем. Имеют они право отсудить у нас или заставить платить? Никогда не сталкивалась с судами, не знаю что делать. Мой номер-067-503-54-72 Валентина г. Шепетовка Хмельницкой области

  4. А у меня вопрос возник на днях.Может ли по закону Укрсиббанк по договору факторинга пере оформить залоговую недвижимость на Кейколлект без согласия поручителях,владельца недвижимости???или это можно было сделать через договор цессии ?спасибо

  5. Добрий день. У мене така проблема с Кей колектом. 3 дні назад подзвонили мені представники та запропонували зустрітися по питанню моєі квартирі. Коли я зустрілась з ними вони показали витяг з державного реєстру на право власності на мою квартиру оформлене на кей колект та запропонували ввечері виіхати з іх квартири. І почалось……підкажіть що роботи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *