Відчиніть – міліція прийшла, або історія одного дільничного

Відчиніть – міліція прийшла, або історія одного дільничного

Нажаль, сьогодні  людина у формі міліонера не завжди асоціюється з законністю та порядком

Дільничний інспектор, в багатьох випадках, сьогодні виконує функцію  «смотрящего» в певному районні міста, хоча законом на нього покладено зовсім інші обов’язки, та реалії життя говорять самі за себе.

Історія, яка далі буде викладена, мала місце у реальному житті мого клієнта, до якого  полюбляв навідуватися  дільничний інспектор, одного району славного міста Одеси.

Але щоб ця стаття була корисна та застосовувалася на практиці, потрібно зробити певні нормативні відступлення, для з’ясування  усіх нюансів правового статусу дільничних інспекторів.

Окрім закону «Про міліцію», діяльність дільничного інспектора врегульована наказом МВС України №550 від 11.11.2010 року «Про затвердження Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства Внутрішніх Справ України».

Це Положення визначає завдання, основні напрями організації роботи, обов’язки і права працівників служби дільничних інспекторів міліції.

Відповідно до розділу 2 цього положення до основних завдань дільничних інспекторів відносять:

  • Забезпечення прав і свобод людини, її безпеки та захист від протиправних посягань, надання у межах своїх повноважень правової, соціальної допомоги та інших послуг населенню.
  • Налагодження співпраці з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, населенням і громадськими формуваннями з охорони громадського порядку у зміцненні правопорядку та профілактиці правопорушень.
  • Всебічне, повне й об’єктивне дослідження причин та умов, які призводять до вчинення правопорушень, унесення пропозицій щодо їх усунення, інформування населення з цих питань у своїх виступах як перед жителями адміністративної дільниці, так і через засоби масової інформації.
  • Організація діяльності базових дільничних пунктів міліції.
  • Формування позитивної громадської думки щодо стану правопорядку та діяльності дільничних інспекторів міліції, підвищення довіри населення до міліції.

Насправді, зазначений перелік функціональних завдань дільничного інспектора повинен формувати ідеального правоохоронця на якого покладено обов’язок дотримання правопорядку у відведеному територіальному секторі, але чи завжди буває так, чи завжди дільничний інспектор дотримується вимог закону? Відповідь неоднозначна, але далі буде наведений реальний діалог з реальним інспектором, прізвище та ім’я якого не розголошується з етичних міркувань.

Уявіть собі ситуацію, коли на вашому подвірї кипить робота будівельників, і тут з’являється дільничний інспектор з невідомими особами, для придання своїй персоні більшої значимості та впевненості, і починається найцікавіше.

Саме вранці у суботу зателефонував мій клієнт з проханням  надати правову оцінку діям дільничного, який погрожував скласти протокол про адміністративне правопорушення на будівельників, вимагав незрозумілі документи, а також погрожував викликати оперативну групу з метою проникнення до житла.

І тут почалося найцікавіше, на іншому кінці дроту почувся голос досить впевненої людини:  «Альо!».

«Доброго дня»- привітався я. « Вас турбує адвокат З., до якого Ви завітали та вимагаєте не зрозумілі документи, я хотів би дізнатися на яких підставах Ви вимагаєте надання Вам трудових договорів робітників, які знаходяться на території приватного подвір’я?».

«Я хочу пересвідчитися, що зі вказаними особами укладені трудові договори і вони працюють легально!» – почув я сміливу відповідь дільничного інспектора.

Зазначена відповідь мене дуже зацікавила і я вирішив його запитати: «Вибачте, а чи можете ви мені пояснити, з посиланням на конкретну норму права, на підставі якої на Вас (дільничних інспекторів) покладений обов’язок слідкувати за додержанням трудового законодавства? Ви стали контролюючим органом в цій галузі?»

«За мною закріплений певний сектор, де я слідкую за додержанням законів та не допускаю його порушення» –  відповів впевнено дільничний інспектор.

На що було йому пояснено, що немає жодного нормативного акту, який надає дільничному інспектору, а також іншим структурним підрозділам органів внутрішніх справ контролювати додержання вимог трудового законодавства.

Дільничний інспектор зрозумівши безпідставність такої вимоги, вирішив виправити ситуацію, та поправився, що скоєне адміністративне правопорушення, а саме проведення будівельних робіт у вихідний день.

Таким чином питання про перевірку трудових договорів відпало.

Скоєне адміністративне правопорушення передбачене ст. 182 КоАП України, – впевнено заявив дільничний інспектор.

Для довідки, ст. 182 КоАП України встановлена адміністративна відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських містах.

Найцікавіше виявилося те, що дільничний інспектор не зміг відповісти, саме який нормативно-правовий акт порушує мій клієнт.

Як пояснив дільничний інспектор, до нього поступив анонімний дзвінок і він на нього відреагував, шляхом проведення профілактичних дій.

З метою надання більшої значимості своїй персоні дільничний інспектор заявив, що порушується допустима шкала шуму, але нажаль не зміг надати відомостей про спеціальний технічний засіб, яким він це заміряв.

Після чого, дільничний інспектор вимагаючи надання документів осіб які перебували в приватному будинку, не зміг чітко пояснити підставу такої вимоги та чим це викликано.

«Я зараз викличу оперативну групу, яка буде примусово проникати у житло» – заявив інспектор.

Мабуть, він забув, що недоторканість приватного житла врегульовано ст. 30 Конституції України, що не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Після чого дільничний інспектор зрозумів, що сьогоднішній «виїзд» йому ніхто не компенсує.

«Добре, якщо ніхто не виходить з будинку, значить нікого там немає, але ви більше дуже не шуміть, коли щось робите» – сказав дільничний та пішов.

Насправді, ця історія була викладена як приклад, який мав місце у реальному житті. Аналогічні приклади будуть виникати ще не раз, але в разі виникнення схожої ситуації Ви повинні знати свої права.

Але найголовніше є те, що у працівників міліції окрім прав встановлених законом України «Про міліцію» є також і обов’язки, про які вони чомусь забувають.

Роз’яснення щодо додержання санітарних норм в частині захисту населення від шкідливого впливу шуму при проведенні будівельних та ремонтних робіт буде розглянуто в іншій статті.

Володимир Мацко 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *